Župa Svetog Vlaha Janjina

29. NEDJELJA KROZ GODINU-misna čitanja i razmišljanja

22.10.2017. 11:28

ČITANJA: Iz 45,1.4-6; Ps 96,1.3-5-7-10a.10c; 1Sol 1,1-5b; Mt 22,15-21

MISAO IZ EVANĐELJA DANA Podajte caru carevo, a Bogu Božje.

Caru carevo – Bogu Božje. To znači staviti sve na svoje mjesto. Ta poruka posebno važi za današnjega čovjeka koji svoje grčevito čuva, a svačije grabi. U obitelji se zna tko mora biti prvi poslužen. Znaj da u životu Bogu pripada prvo mjesto. Kršćanin mora nastojati da bude najbolji radnik, najsavjesniji službenik. Svojim poštenim radom svjedočimo za istinu, pravdu i ljubav – propovijedamo Evanđelje. Tko ne poštuje Boga, krade i Boga i cara. Ti znaš kome si povjerovao. Ustraj na tom spasonosnom putu.

Prvo čitanje: Iz 45, 1.4-6 Primih za desnicu Kira da pred njim oborim narode! Čitanje Knjige proroka Izaije Ovo govori Gospodin o Kiru, pomazaniku svome: »Primih ga za desnicu da pred njim oborim narode i raspašem bokove kraljevima, da rastvorim pred njim vratnice, da mu nijedna vrata ne budu zatvorena. Radi sluge svog Jakova i Izraela, svog izabranika, po imenu ja te pozvah, imenovah te premda me znao nisi. Ja sam Gospodin i nema drugoga; osim mene Boga nema. Iako me ne poznaš, naoružah te: nek se znade od istoka do zapada da izvan mene sve je ništavilo: Ja sam Gospodin i nema drugoga!« Riječ Gospodnja.

 

Otpjevni psalam: Ps 96, 1.3-5.7-10a.10c Pripjev: Dajte Gospodinu slavu i silu! Pjevajte Gospodinu pjesmu novu! Pjevaj Gospodinu, sva zemljo! Kazujte poganima njegovu slavu, svim narodima čudesa njegova! Velik je Gospodin, hvale predostojan, strašniji od svih bogova! Ništavni su svi bozi narodâ, a Gospodin stvori nebesa! Dajte Gospodinu, narodna plemena, dajte Gospodinu slavu i silu! Dajte Gospodinu slavu imena njegova! Prinesite žrtvu i uđite u dvorove njegove! Poklonite se Gospodinu u sjaju svetosti njegove! Strepi pred njim, sva zemljo! Nek se govori među poganima: »Gospodin kraljuje, narodima pravedno upravlja.«

 

Drugo čitanje: 1Sol 1, 1-5b Spominjemo se vaše vjere, ljubavi i nade. Čitanje Prve poslanice svetoga Pavla apostola Solunjanima Pavao, Silvan i Timotej Crkvi Solunjanâ u Bogu Ocu i Gospodinu Isusu Kristu. Milost vam i mir! Zahvaljujemo uvijek Bogu za sve vas i bez prestanka vas se sjećamo u svojim molitvama spominjući se vaše djelotvorne vjere, zauzete ljubavi i postojane nade u Gospodinu našem Isusu Kristu, pred Bogom i Ocem našim. Svjesni smo, braćo od Boga ljubljena, vašeg izabranja jer evanđelje naše nije k vama došlo samo u riječi nego i u snazi, u Duhu Svetome i mnogostrukoj punini. Riječ Gospodnja.

 

Evanđelje: Mt 22, 15-21 Podajte caru carevo, a Bogu Božje. Čitanje svetog Evanđelja po Mateju U ono vrijeme: Odoše farizeji i održaše vijeće kako da Isusa uhvate u riječi. Pošalju k njemu svoje učenike s herodovcima da ga upitaju: »Učitelju! Znamo da si istinit te po istini putu Božjem učiš i ne mariš tko je tko jer nisi pristran. Reci nam, dakle, što ti se čini: je li dopušteno dati porez caru ili nije?« Znajući njihovu opakost, reče Isus: »Zašto me iskušavate, licemjeri? Pokažite mi porezni novac!« Pružiše mu denar. On ih upita: »Čija je ovo slika i natpis?« Odgovore: »Carev.« Kaže im: »Podajte dakle caru carevo, a Bogu Božje.« Riječ Gospodnja. Kontakt Gdje smo

Fotografije

cesar-o-cristo-fano-color

Arhiva vijesti

Župa Svetog Vlaha Janjina