Proslava sv. Vlaha: Crkva je obvezna naviještati vrednote bez obzira na posljedice

Svečano euharistijsko slavlje na svetkovinu zaštitnika Dubrovačke biskupije i grada Dubrovnika sv. Vlaha u utorak, 3. veljače ispred dubrovačke katedrale predvodio je porečki i pulski biskup mons. dr. Dražen Kutleša. Koncelebrirali su zadarski nadbiskup i predsjednik HBK mons. dr. Želimir Puljić, splitsko-makarski nadbiskup i metropolita mons. dr. Marin Barišić, šibenski biskup Ante Ivan, hvarski biskup mons. Slobodan Štambuk, kotorski biskup mons. Ilija Janjić, križevački biskup mons. Nikola Kekić, izaslanici biskupa, provincijali, svećenici, redovnici. Na slavlju je sudjelovao i veliki broj redovnica iz različitih redova, vjernici iz svih djelova biskupije kao i hodočasnici iz drugih krajeva.

Dubrovački biskup mons. Mate Uzinić u pozdravnom govoru poželio je da i ove godine s dubrovačke feste koja se slavi u ozračju Godine posvećenog života ponovo krene „radosna poruka Evanđelja Isusa Krista koju je sv. Vlaho živio, za koju je umro, koja je bila osnovno obilježje naše prošlosti, a mi želimo da bude i osnovno obilježje naše sadašnjosti dok s pouzdanjem molimo za budućnost.“

Proganjani su jer su bili različiti Porečki i pulski biskup u propovijedi je govorio o mučeništvu, vrednotama, porukama sv. Vlaha za ovo vrijeme te posebno naglasio značenje Isusovih riječi „Vi ste sol zemlje...vi ste svijetlo svijetu.“ Kao glavni razlog progona i mučenja kršćana u vrijeme života sv. Vlaha, a i sv. Maura koji je zaštitnik Poreča i Porečke biskupije, biskup Kutleša je naveo različitost od većine, odnosno življenje ideala za koje su kršćani dali svoj život. Živeći po moralnim principima nisu se svidjeli mnogim ljudima. I danas nekim ljudima nisu dragi oni koji žive po moralnim principima, po vrednotama koje su nepromjenjive kroz cijelu povijest čovječanstva. Među te temeljne vrednote biskup Kutleša ubrojio je zaštitu života i istinu. Progonjeni kršćani i mučenici su živjeli svoje kršćanke vrednote i znali su opravdati svoju nadu, znali su zašto vjeruju, tko je za njih Isus Krist.

više pročitajte na http://www.dubrovacka-biskupija.hr/portal/index.php?option=com_k2&view=item&id=3044:proslava-sv-vlaha-crkva-je-obvezna-navije%C5%A1tati-vrednote-bez-obzira-na-posljedice&Itemid=466