Općenito ispit savjesti i molitva

Općenit ispit savijesti

MOLITVA PRIJE ISPITA SAVJESTI Oče, evo me pred Tobom. Pošalji mi svojega Svetoga Duha da me pouči kako da se susretnem s Tobom. Neka me Tvoj Duh prosvijetli tako da mi taj susret s Tobom bude na duhovnu obnovu i vječnu radost. Daj da budem iskren sam prema sebi i ne prikrivam svoje slabosti, nedostatke i grijehe. Želim se iskreno pokajati za svoje grijehe, priznati ih i od Tebe primiti otpuštenje. Slaviti ću Tvoje Milosrđe i Tvoju vjernost. Amen.

MOJ ODNOS PREMA BOGU - Vjerujem li iskreno u Trojedinoga Boga (Oca, Sina i Duha Svetoga)? - Molim li se redovito, iskreno razgovarajući s Bogom ili samo tražim da mi Bog ispuni želje, možda i sebične? - Iskazujem li ljubav prema Crkvi time što molim za nju, za Svetoga Oca i sve druge pastire duša da ostanu vjerni pravome nauku? - Nastojim li dovoljno upoznati svoju vjeru čitanjem vjerskih knjiga, vjerskoga tiska, slušanjem i razgovorima? - Izbjegavam li ono što vjeri može štetiti? - Jesam li psovao Boga, Majku Božju i svece? Opravdavam li se tvrdnjom da mi je to navika? - Jesam li redovito išao na svetu misu nedjeljom i zapovijedanim blagdanom? - Imam li dovoljno poštovanja prema Presvetome Sakramentu? - Je li za mene svaka nedjelja dan Gospodnji ili samo prilika za izlet i ljenčarenje? - Jesam li možda nepotrebno u nedjelju radio, ono što sam mogao kojim drugim danom?

- Jesam li išao na svetu ispovijed i primio svetu pričest barem za Uskrs i Božić? - Jesam li u ispovijedi namjerno prešutio neki teži grijeh? Jesam li izvršio pokoru i živio prema obećanjima prošle ispovijedi? Opširnije... Ispit savijesti za životnu ispovijed Ispis E-mail Priprema za primanje sakramenta pomirenja Težina grijeha ovisi o naravi grijeha, ali i o tomu koliko je osoba svjesna da čini grijeh te koliko ona svojom voljom pristaje uz njega. - Da neki grijeh bude smrtan, istovremeno se traže tri uvjeta: «Smrtni je grijeh je onaj kojem je objekt teška stvar, učinjen je pri punoj svijesti i slobodnim pristankom.»

- Laki se grijeh čini kad se u lakoj stvari ne obdržava mjera što je propisuje moralni zakon ili kad se moralni zakon krši u teškoj stvari, ali bez pune svijesti i bez potpunog pristanka. Za sve nabrojano trudim se u poniznosti što točnije odrediti koliko puta sam što učinio (niti umanjujući brojku niti je uvećavajući, već uvijek u dobroj vjeri težeći istini koja će me jedina osloboditi). Također, trudim se u glavnim točkama ocrtati prilike u kojima sam počinio neki grijeh kada u dobroj vjeri ocjenjujem da su okolnosti utjecale na težinu grijeha (jednako pazeći da se ne opravdavam kao i da se pretjerano ne ocrnjujem da bih izazvao dojam kreposti)

I. Deset Božjih zapovijedi 1. Ja sam Gospodin Bog tvoj, nemaj drugih bogova uz mene. 1. vjerujem li iskreno u Trojedinoga Boga (Boga Oca, Boga Sina, Boga Duha Svetoga) 2. nastojim li upoznati bolje svoju vjeru čitanjem (osobito Sv. Pisma i Katekizma Katoličke crkve), slušanjem, razgovorom, izbjegavanjem onoga što vjeri može škoditi 3. jesam li imao hrabrosti priznati se kršćaninom u društvu i tako se ponašati

4. ljubim li Boga kao Oca, Stvoritelja, Sina kao brata i Otkupitelja, Duha Svetoga kao Branitelja

5. molim li dnevno i molim li tako da istinski razgovaram s Bogom