Deset Božijih zapovijedi, pet glavnih istina i sedam glavnih grijeha

Deset Božjih zapovijedi

• Ja sam Gospodin, Bog tvoj, i nemaj drugih bogova uz mene!

• Ne izusti imena Gospodina, Boga svoga, uzalud!

• Spomeni se da svetkuješ dan Gospodnji!

• Poštuj oca i majku da dugo živiš i dobro ti bude na zemlji!

• Ne ubij!

• Ne sagriješi bludno!

• Ne ukradi! • Ne reci lažna svjedocanstva !

• Ne poželi tudeg ženidbenog druga!

• Ne poželi nikakve tuđe stvari!

Pet glavnih istina

• Samo je jedan Bog, a tri su božanske osobe: Otac, Sin i Duh sveti. • Bog je sve stvorio, sve uzdržava, svim upravlja. • Duša je čovječja besmrtna. • Sin je Božji postao čovjekom te nas otkupio svojom mukom, smrću i uskrsnućem. • Bog će dobro nagraditi vječnom nagradom, a zlo kazniti vječnom kaznom. Pet crkvenih zapovijedi • Svetkuj zapovjedne blagdane i slušaj pobožno svetu misu u nedjelju i u zapovjedne blagdane! • Posti zapovjedne poste i u određene dane se ne mrsi! • Svake se godine najmanje jednom ispovjedi i o Uskrsu pričesti! • Obdržavaj ženidbene propise Katoličke crkve! • Daj svoj doprinos za uzdržavanje Crkve i njezinih službenika!

Sedam glavnih grijeha

• Oholost • Škrtost • Bludnost • Zavist • Neumjerenost u jelu i piću • Srditost • Lijenost

Sedam svetih sakramenata

• Krštenje • Potvrda (krizma) • Sveta pričest • Ispovijed • Bolesničko pomazanje • Svećenički red • Ženidba